Wynagrodzenie za sprawowanie opieki

Wynagrodzenie należne opiekunowi prawnemu z tytułu sprawowania opieki jest świadczeniem pieniężnym z pomocy społecznej. Powyższy przepis reguluje art. 36 pkt 1 lit. h oraz art. 53a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Udzielenie świadczeń w postaci wynagrodzenia za sprawowanie opieki nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz wydania decyzji administracyjnej.

Wynagrodzenie wypłaca się w wysokości ustalonej przez sąd. Wynagrodzenie to obliczone w stosunku miesięcznym nie może przekraczać 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres poprzedzający dzień przyznania wynagrodzenia.

Wynagrodzenie należne opiekunowi prawnemu z tytułu sprawowania opieki jest przyznawane na podstawie wniosku wraz z wymaganą dokumentacją złożonego przez opiekuna prawnego do ośrodka pomocy społecznej. Właściwą gminą do wypłacania wynagrodzenia dla opiekuna prawnego, jest gmina, na terenie której zamieszkuje opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej. Opiekun prawny pobierający wynagrodzenie ma obowiązek  na podstawie przepisów tej ustawy, informowania ośrodka pomocy społecznej o zmianie swojej sytuacji, w szczególności o zaprzestaniu pełnienia funkcji opiekuna prawnego i/lub o uchyleniu postanowienia o przyznaniu wynagrodzenia za sprawowanie opieki.

Wymagana dokumentacja do realizacji świadczenia:

1. Wniosek opiekuna prawnego o wypłatę wynagrodzenia za sprawowanie opieki wraz z numerem konta.

2. Odpis prawomocnego postanowienia  sądu o przyznaniu wynagrodzenia dla opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.

3. Zaświadczenie potwierdzające ustanowienie prawne dla opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.

4. Dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość opiekuna prawnego osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej.