Warsztaty pn. „Jak wspierać młodzież w rozwoju ścieżki kariery”. (WS)POMAGAMY III
Dnia 16 kwietnia 2025 r. w ramach Programu Profilaktycznego (WS)POMAGAMY III odbyły się warsztaty pn. „Jak wspierać młodzież w rozwoju ścieżki kariery”. W zajęciach zorganizowanych przez asystenta rodziny zatrudnionego w Miejskim Ośrodku Pomocy w Ustce udział wzięło troje rodziców, którzy chcą aktywnie wspierać swoje dzieci w wyborze ścieżki edukacyjno- zawodowej. Celem warsztatów było zdobycie wiedzy jak wspierać swoje dziecko w rozwoju kariery zawodowej.Zdobyte przez uczestniczki umiejętności mają na celu wskazanie im narzędzi i technik pozwalających odkryć mocne strony i zainteresowania własnych dzieci, określić cele i sporządzić plan działania, wskazać jak rozmawiać, motywować, udzielać konstruktywnego wsparcia.
Warsztaty były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów z innymi rodzicami, którzy także stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej przez ich dorastające dzieci. Spotkanie prowadzone było w Centrum Integracji Społecznej w Ustce przez specjalistów z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Słupsku.
Warsztaty dla kobiet w ramach Programu Profilaktycznego (WS)POMAGAMY III
Dnia 16 kwietnia 2025 r. w ramach Programu Profilaktycznego (WS)POMAGAMY III odbyły się warsztaty pn.: Bezpieczeństwo kobiet. Świadome bezpieczeństwo i psychologiczne samoobronazajęciaczorganizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce udział wzięło 15 kobiet. Celem warsztatów było podnoszenie świadomości społecznej dotyczące reagowania na zaobserwowane sytuacje przemocowe w społeczności lokalnej. Uczestniczki pogłębiły wiedzę na temat zrozumienia i kontrolowania strachu, omówiły najczęstsze zagrożenia z jakimi mogą spotkać się kobiety oraz skuteczne strategie zapobiegania i reagowania na niebezpieczne sytuacje, przedstawiono także sposoby budowania wewnętrznej siły.
W trakcie warsztatu uczestniczki brały również udział w ćwiczeniach mających na celu samopoznanie możliwości i ograniczeń własnej psychiki pod kątem adekwatnego działania.
Warsztaty odbyły się w Centrum Integracji Społecznej w Ustce; prowadziła je Pani Sylwia Moch – Piątek, trener i terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, socjoterapeutka, posiadająca również uprawnienia w zakresie profilaktyki uzależnień.
Działania te wpisują się w Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miasto Ustka na lata 2023 -2030 – Cel strategiczny nr 4: Rozwój systemu wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.
(WS)pomagamy - III edycja
Poniższy program jest kontynuacją programu profilaktycznego dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych przemocą i alkoholizmem oraz osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, których dotyczą wymienione zjawiska realizowanego w 2023 roku oraz 2024 roku.Program profilaktyczny „ Wspomagamy III” ma na celu pokazanie i wyeksponowanie wartości, które powinny dominować w rodzinie. Osoby biorące udział w proponowanych działaniach poznają nowy sposób spędzania wolnego czasu, gdzie aktywność będzie połączona z poczuciem odpowiedzialności za siebie i swoją rodzinę. Zostaną przedstawione prawidłowe wzorce, które powinny dominować w rodzinie.
Poniżejprogram (Ws)pomagamy III