Program profilaktyczny dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjunych i zagrozonych przemocą i alkoholizmem oraz osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych, których dotyczą wymienione zjawisjka realizowany będzie w ramach zadania pod nazwą "Nie jesteś sam".
Programem objete osoby niesamodzielne, niepełnosprawne oraz dzieci i młodzież pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych i zagrozonych tych problelem, w których występuję deficyty w sposobie wyrażania uczuć i emocji, w których brak jest pozytywnych wzorców zachowania.
Celem programu jest pokazanie i wygeksponowanie wartości, które powinny dominować w rodzinie. Zakładamy, że poprzez udział w proponowanych działaniach w rodzinie narodzi się nowy sposób na spędzanie czasu wolnego, w którym będzie dominowała aktywność połączona z poczuciem odpowiedzialności za siebie. Będziemy zachęcać uczestników do dbania o siebie nawzajem, zostaną przdstawione prawidłowe wzorce, które powinny dominować w rodzinie.
Harmonogram działań "Nie jesteś sam".pdf
Realizacja projektu:
III. Akcja profilaktyczna „STOP PRZEMOCY” nawiązuje do Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Tradycją naszego miasta jest organizowanie marszu głównymi ulicami Ustki. W przedsięwzięciu cyklicznie biorą udział uczniowie wraz z nauczycielami, pedagogami usteckich szkół, seniorzy, pracownicy MOPS, urzędnicy Urzędu Miasta Ustka, uczestnicy warsztatów CIS oraz chętni mieszkańcy. Celem tego marszu jest podnoszenie świadomości mieszkańców Ustki na temat zjawiska przemocy. Podczas tego spotkania rozpowszechniane są ulotki dot. przeciwdziałania przemocy i możliwości uzyskania wsparcia. W minionych latach spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz licznym gronem uczestników (ok. 500 osób).
W związku z sytuacją epidemiologiczną w tym roku byliśmy zmuszeni odstąpić od tradycji organizacji marszu oraz punktu informacyjnego. Jednak aby wesprzeć wszystkich doznających przemocy uruchomiliśmy telefon alarmowy, ponieważ zamknięcie w domach na czas kwarantanny naraża ofiary na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Pod numerem alarmowym 59 8154 390 osoby doznające przemocy otrzymają profesjonalną pomoc, poradę i wsparcie. Telefon alarmowy w MOPS czynny jest codziennie od godz. 7:00 do 19:00. Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich Państwa, którzy są świadkami przemocy: sąsiadów, przyjaciół rodzinę ofiar przemocy aby nie wahali się zadzwonić.
W październiku 2020 r. przy współpracy pedagogów szkolnych i nauczycieli plastyki udało się zorganizować konkurs plastyczny STOP PRZEMOCY. Wyłoniono laureatów konkursu. Nagrody przyznano w dwóch grupach wiekowych dotyczących klas I-III oraz klas IV-VI.
Gratulujemy zwycięzcom!!!!
II. Czyste środowisko najlepsze uzdrowisko
W dniu 19 września 2020r. pracownicy socjalni MOPS w Ustce zorganizowali wycieczkę „ Orzechowska wydma” dla dzieci i ich rodziców objętych wsparciem tut. Ośrodka. Założeniem tego projektu było zrealizowanie celu głównego tj. promowania aktywnego spęczania czasu wolnego. Pracownik Nadleśnictwa Ustka zaprezentowała tajniki lasu i pracę leśnika. Podziwialiśmy piękne widoki charakterystyczne dla nadmorskiego krajobrazu ukazujące bogactwo przyrodnicze Pomorza. Wyprawa zakończyła się wspólnym ogniskiem w Zapadłem. Uczestnicy wrócili do swych domów autokarem z firmy „Albatros”. Realizacja tego projektu wzmocniła wartości rodzinne, pokazała wzorce prawidłowego funkcjonowania w środowisku oraz zintegrowała środowisko rodzinne poprzez uczestnictwo w zabawach dzieci i ich rodzin.
I. Teatr Władca Lalek ze Słupska
W dniu 25 stycznia 2020 roku w ramach programu profilaktycznego pn. „Nie jesteś sam” odbył się spektakl w Domu Kultury w Ustce pt. „Cztery mile za piec”. Teatr Władcy Lalek ze Słupska przedstawił spektakl interaktywny w którym wykorzystano znane pogwarki, gry, zabawy i piosenki. Oparty został na sztuce polskiej pisarki Marii Kownackiej. Wokół motywu przewodniego, jakim było poszukiwanie zaginionej lalki, narastał szereg barwnych, krótkich scen. Akcja widowiska oparta była na schemacie bajki łańcuszkowej, której kolejne ogniwa stanowiły epizody często zabawowe, pozwalające „wyżyć się” aktorom i widowni. „Cztery mile za piec” to również sztuka dydaktyczna, ale w zgoła innym znaczeniu, nie nauka moralna wybija się tu na plan pierwszy, ale wyobraźnia ludyczna dziecka i jego twórcze możliwości, także jako aktora.
Spektakl był grany z udziałem dzieci i dorosłych, w którym uczestniczyło 36 osób zaproszonych przez pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustce.