Z dniem 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym. Przyznanie świadczenia zależne będzie od decyzji, która ustali poziom potrzeby wsparcia dla osoby niepełnosprawnej oraz określonej ilości punktów przyznanych przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
Świadczenie wspierające:
- skierowane jest bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością,
-będzie przysługiwało osobie, która ukończyła 18 lat i zamieszkuje na terenie Polski bez względu na osiągany przez nią dochód,
- nie będzie przyznawane osobie niepełnosprawnej „z urzędu” jednakże musi ona złożyć wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności,
- wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2024 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało:
- rodzicom lub innym osobom, które opiekują się dzieckiem z niepełnosprawnością do 18 roku życia,
- opiekunowi na każde uprawnione dziecko z niepełnosprawnością w rodzinie, a nie tylko na jedno jak dotychczas.
Od 1 stycznia 2024 r. osoby, które dotychczas nie pobierały świadczeń opiekuńczych, nie będą mogły ubiegać się już o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz o świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne osoby dorosłe.
Warunkiem zachowania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest złożenie wniosku o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności w terminie 3 miesięcy od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niepełnosprawności, a następnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w terminie 3 miesięcy, licząc od wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo o niepełnosprawności !!!!
Osoby, które po raz pierwszy będą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne po 1 stycznia 2024 r . będą otrzymywać wsparcie na nowych zasadach.
Wszelkie informację o wyżej wymienionych zmianach można uzyskać w siedzibie MOPS Ustka, ul. Wyszyńskiego 3 - pok. nr 2, lub pod nr tel.: 598154395.
Osoba do kontaktu Katarzyna Jażdżyk - inspektor ds. świadczeń rodzinnych
Poniżej link z informacjami:
https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace-i-swiadczenie-pielegnacyjne---informacje