15 -lecie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

15 LECIE mopsMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustce obchodzi 15 –  lecie pracy na rzecz mieszkańców miasta.
01 stycznia 2007 r. Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przekształcony został w Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Ograniczył są działalność tylko do terenu Miasta Ustka.
Od dnia utworzenia do chwili obecnej znacząco wzrosła ranga pomocy społecznej, a także zakres realizowanych przez MOPS zadań i usług.



Jubileusz powstania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, to piękną okazja do spotkania z pracownikami i złożenia życzeń, a  także podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w czynienie dobra.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, to w Ustce jedno z pierwszych miejsc gdzie udają się rodziny i osoby szukające wsparcia, zmagające się z różnorodnymi problemami. Praca w Ośrodku nie należy do najłatwiejszych. Pracownicy niosą pomoc rodzinom, dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, chorym, bezdomnym, a także ludziom, którzy przeżywają różnego rodzaju sytuacje kryzysowe; przemoc, uzależnienia, bezradność w sprawach opiekuńczo – wychowawczych.
Realizacja zadań statutowych wiąże się nie tylko z ustawą o pomocy społecznej, ale również z innymi ustawami, które realizują cele pomocy społecznej np. ustawą o świadczeniach rodzinnych, ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawą o systemie oświaty, ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawą o dodatkach mieszkaniowych, ustawą prawo energetyczne, ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ustawą o Karcie Dużej Rodziny, ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” i wielu innych.
W ciągu 15 lat działalności, ustecki MOPS ulegał zmianom, dostosowując swoją ofertę do  potrzeb mieszkańców. Wdrażano nowe formy usług społecznych, przyjęto do realizacji szereg nowych zadań. Rozwinięto współpracę ze społecznością lokalną i organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami ponieważ pomoc społeczna nie jest w stanie skutecznie wypełniać swoich zadań bez odpowiedniego wsparcia otoczenia – organizacji pozarządowych, systemu opieki zdrowotnej, policji, oświaty i wielu innych instytucji i osób, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Aktywna współpraca, pozwala skutecznie pomagać mieszkańcom w rozwiązywaniu problemów społecznych i trudnych sytuacji życiowych osób i rodzin.
Poza przyznawaniem i wypłacaniem przewidzianych ustawami świadczeń, MOPS realizuje innowacyjnie rozumianą pracę socjalną wdrażając w życie programy aktywności lokalnej, a także rozwija nowe formy pomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej:
    1. Akademia Bezrobotnego  (4 edycje) 2009 – 2013
    2. Postaw na pracę (3 edycje)  realizowana z CIS 2016 -2022
    3. Usteckie Centrum Usług Społecznych realizowana z CIS (2 edycje) 2018 – 2023
    4. Przestrzeń na plus realizowana z CIS 2019 -2023
    5. Wspieraj Seniora 2020 -2021
    6. Pomoc Żywnościowa realizowana z Bankiem Żywności
Projekty socjalne, realizowane w ciągu 15 lat, które zasługują na szczególną uwagę:
    1. Kawa za złotówkę - integracja i aktywizacja seniorów,
    2. Kolorowa szkoła – zbiórka przyborów szkolnych dla potrzebujących rodzin,
    3. Musimy się wspierać – podniesienie  świadomości społecznej mieszkańców na temat zjawiska przemocy w rodzinie i możliwości uzyskania pomocy,
    4. Dzień seniora – impreza cykliczna
    5. Dzień osób bezdomnych
    6. Dzień dziecka
    7. Karta Usteckiego Seniora
    8. Dzień autyzmu
    9. Koperta życia
    10. Akcja „zupa”
    11. Świąteczny upominek dla samotnego Seniora
    12. Nie jesteś sam:
- Mikołajki dla dzieci
- Wigilia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- akcja STOP PRZEMOCY (Marsz oraz konkurs w szkołach)
- Czyste środowisko najlepsze uzdrowisko
- Spektakl Władca Lalek
- Samotny nie znaczy słaby
- Mistrz samodzielności
    13. Aktywne popołudnie
    14. Od zrozumienia do akceptacji
    15. Mieszkanie treningowe dla osób bezdomnych
    16. Pomoc dla Sylwii
Sytuacja epidemiczna postawiła przed MOPS nowe wyzwania, do których ośrodek musiał szybko się dostosować. Aby zapobiegać pogłębianiu się kryzysu pracownicy socjalni pomagają nie tylko starszym, samotnym, niepełnosprawnym, ale także przebywającym w kwarantannie i izolacji, a także osobom, które straciły pracę lub możliwość zarobkowania oraz dotkniętym negatywnymi skutkami epidemii.
Od początku istnienia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pracownicy są otwarci na pojawiające się problemy i reagują na nie w niestandardowy sposób. W centrum naszego działania stoi człowiek, z całym bagażem doświadczeń, ale też zasobami, które mogą być początkiem zmiany.