Narodowy Spis Powszechny 2021

plakat spis powszechny w tle ludzie

 Od 1 kwietnia na terenie całego kraju odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane podlegają bezwzględnej ochronie na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 443 z późn. zm.).


Podstawową, obowiązkową metodą udziału w NSP 2021 jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu na komputerze lub na urządzeniu mobilnym formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl. Dla Państwa wygody i bezpieczeństwa GUS umożliwia telefoniczny „Spis na żądanie". Dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 będziecie mogli się Państwo spisać, gdy nie macie dostępu do Internetu.

W Ustce, przez cały czas trwania spisu można skorzystać ze stanowiska komputerowego przygotowanego do samospisu dla mieszkańców w Urzędzie Miasta Ustka przy ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3 w godzinach 8:00 - 13:00 (po umówieniu telefonicznym pod numerem 59 8154 336) lub w najbliższym oddziale Urzędu Statystycznego, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Stanowisko "samospisowe" uruchomiła także nasza Biblioteka (ul. Kopernika 22), można z niego skorzystać także po wcześniej umówieniu się telefonicznym: 59 8146 083, w godzinach pracy placówki.
Osoby, które nie będą mogły spisać się samodzielnie, zostaną spisane przez rachmistrzów spisowych jedną z dwóch metod uzupełniających w formie:
•    wywiadu telefonicznego,
•    wywiadu bezpośredniego, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
UWAGA NA OSZUSTÓW! Z uwagi na sytuację epidemiczną, przez cały kwiecień odbywać się będzie wyłącznie samospis internetowy oraz telefoniczny „Spis na żądanie". Rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady telefoniczne (będą dzwonić do respondentów) i bezpośrednie dopiero na początku maja, dlatego też prosimy o zgłaszanie wszelkich wątpliwości i podejrzanych sytuacji (w szczególności otrzymania w kwietniu telefonu od osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy lub wizyty osoby przedstawiającej się jako rachmistrz spisowy w Państwa domu). Przypominamy także, że w razie wątpliwości tożsamość rachmistrza spisowego można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem telefonu 12 279 99 99. O skierowaniu rachmistrzów spisowych do przeprowadzania wywiadów telefonicznych lub bezpośrednich będziemy informować na stronie BIP oraz w mediach. Prosimy także o śledzenie komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej spis.gov.pl.
Zapewniamy Państwa, że narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.
Więcej informacji na temat NSP 2021 mogą Państwo uzyskać w Urzędzie Miasta Ustka na stronie internetowej https://bip.um.ustka.pl/a,29516,narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021-aktualne-informacje.html, na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej.
Zachęcamy  do udziału w spisie, pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w swoim otoczeniu, jak również do włączenia się w upowszechnianie informacji o NSP 2021 i przekazywanie informacji swoim najbliższym, oczywiście w sposób nienarażający Państwa zdrowia i bezpieczeństwa.
Spiszmy się, bo LICZYMY SIĘ DLA POLSKI!